Zamknięta siłownia? Zobacz, jak zadbać o formę w domu!

2020-05-13

Siłownia w domu to marzenie każdego sportowca. Własna siłownia to przede wszystkim wygoda, dzięki której możemy ćwiczyć, kiedy tylko chcemy. Budowanie swojej przestrzeni do ćwiczeń to także ciekawa przygoda, która pozwala lepiej zapoznać się ze sprzętem wykorzystywanym na siłowni, a także zaaranżować własne miejsce tak, aby spełniało indywidualne potrzeby. Chcesz samodzielnie stworzyć siłownię we własnym domu? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Dlaczego warto zainwestować we własną siłownię?

Inwestycja we własną siłownię ma wiele zalet. Należy jednak rozpocząć od rozwiania obaw osób, które boją się, że własna siłownia to ogromne koszty lub obawiają się, że w domowej siłowni nie można wykonać takiego treningu jak w tej profesjonalnej. Przy odrobinie chęci i kreatywności domowa przestrzeń treningowa może być miejscem, w którym wyrzeźbimy własną sylwetkę lub zrzucimy kilka kilogramów za niewielkie pieniądze.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, domowa siłownia ma wiele zalet, do których na pewno można zaliczyć:

  • Możliwość wykonywania treningów o dowolnej porze.
  • Oszczędność kosztów dojazdu do profesjonalnej siłowni.
  • Zwrot inwestycji – po pewnym czasie (zależnie od częstotliwości treningów) koszty stworzenia własnej siłowni będą niższe od kosztów, które pokrywamy, kupując karnety na siłownię, zwłaszcza kiedy trenujemy z partnerem lub partnerką.
  • Możliwość trenowania na takim sprzęcie, na jakim chcemy. Często na siłowni bywa tak, że niektóre sprzęty są zajęte i musimy zastępować ćwiczenia innymi. We własnej siłowni nie ma takiego problemu.

Gdzie zrobić domową siłownię?

Ilość miejsca, jaką dysponujemy, będzie decydującym czynnikiem, który zweryfikuje czy nasza siłowania w domu będzie mała, czy duża. Kiedy mieszkamy w domu jednorodzinnym, do stworzenia siłowni możemy wykorzystać pokój, w którym zwykle przechowywaliśmy mniej lub bardziej potrzebne przedmioty. Możemy dać takiemu miejscu drugie życie, pozbywając się przy tym rzeczy, które od dawna mieliśmy posprzątać. Dla osób, które mieszkają w mieszkaniu miejscem, w którym będzie można zaaranżować własną siłownię może być garaż lub piwnica. To miejsca, które świetnie nadają się do zagospodarowania, a często pozostają niewykorzystane.

Jaki sprzęt będzie potrzebny?

Kiedy budujemy własną siłownie w domu, musimy wyjść z założenia, że będzie można na niej rozbudowywać wszystkie partie ciała. W przeciwnym wypadku będziemy trenować tylko niektóre części ciała, co ostatecznie może źle odbić się na naszej sylwetce, a nawet zdrowiu. Z tego powodu stworzyliśmy tabelę z partiami ciała i dopisaliśmy do niej sprzęt, który na pewno przyda się w procesie ich rozwijania. Dodatkowo, w ostatniej kolumnie umieściliśmy przykładowe ćwiczenia, które można wykonywać, aby trenować dane partie mięśni.

Partia ciała

Sprzęt

Przykładowe ćwiczenia

Ramiona (biceps, triceps, barki, przedramiona)

hantlegryfy do ćwiczeń, ławeczka do ćwiczeń

uginanie przedramion stojąc lub siedząc na ławeczce, wyciskanie sztangi zza głowy siedząc, wyciskanie francuskie siedząc lub leżąc na ławeczce

Plecy

wioślarz magnetyczny, hantle, ławeczka rzymska

wznosy barków (szrugsy), wiosłowanie

Klatka piersiowa

ławeczka do ćwiczeń, hantle i gryfy do ćwiczeń

wyciskanie sztangi leżąc, rozpiętki leżąc

Brzuch

wioślarz magnetyczny

wiosłowanie na wioślarzu magnetycznym

Nogi

gryfy do ćwiczeń, hantle

przysiady ze sztangą, wykroki w tył lub w przód używając kettlebell

Jak widać ilość sprzętu potrzebnego do ćwiczenia wielu partii ciała, nie jest zbyt duża. W tabeli można także zaobserwować, że sprzęt taki jak hantle czy gryfy do ćwiczeń wykorzystywany jest niemal przy każdej partii ciała, co powoduje, że ich zakup jest bardzo opłacalny. Uwagę zwraca też wioślarz magnetyczny, który jest urządzeniem wszechstronnym, pozwalającym na rozbudowanie wielu części ciała, a także wykonywanie treningów cardio, dzięki którym w przyjemny sposób można spalić bardzo dużo kalorii.

Koszty zaprojektowania własnej siłowni, pozwalającej na rozbudowę każdej partii ciała, nie są zbyt wielkie. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę tylko sprzęt, który jest nam niezbędny. Na początek to bardzo dobre rozwiązanie, a z czasem oraz ze wzrostem potrzeb możemy przebudowywać własną siłownię, wzbogacając ją o kolejne sprzęty, pozwalające rozbudowywać naszą sylwetkę lub zrzucać zbędne kilogramy. Sprawdź naszą ofertę i zbuduj siłownię swoich marzeń!

pixel