DRĄŻKI DO PODCIĄGANIA
Drążek do podciągania to jeden z najprostszych sprzętów do treningu. Można z niego korzystać zarówno w domu, jak i na siłowni. Jednak mimo prostej konstrukcji drążek jest bardzo skutecznym narzędziem treningu. Pozwala na trening pleców, barków i ramion oraz na kształtowanie i rzeźbienie swojej sylwetki. Wszystko to sprawia, że drążek do podciągania jest jednym z najpopularniejszych sprzętów treningowych.
Drążek do podciągania – jakie ćwiczenia można na nim wykonywać
Trenując na drążku do podciągania, ćwiczysz różne partie mięśni. To jakie mięśnie będziesz trenować, zależy od chwytu oraz od ćwiczenia, które wykonasz. Przykładowe ćwiczenia, jakie można wykonywać na drążku to:
-
podciąganie nachwytem – trening mięśni grzbietu oraz ramion,
-
podciąganie podchwytem – głównie trening mięśni ramion,
-
podciąganie chwytem neutralnym – trening mięśni ramion oraz grzbietu,
-
unoszenie nóg w zwisie – trening mięśni brzucha.
Dzięki tym ćwiczeniom znacząco poprawisz swoją sylwetkę oraz siłę mięśni. Drążek do podciągania jest przyrządem uniwersalnym, który może stanowić podstawę treningu dla osób początkujących i bardziej zaawansowanych.
Jak wybrać profesjonalny drążek do podciągania
Kupując drążek do podciągania, możesz wybierać pomiędzy różnymi wersjami, które różnią się sposobem montażu oraz kształtem. Wyróżnić można następujące modele:
-
drążek do podciągania montowany do ściany – jego zaletą jest niska cena oraz solidne wykonanie. Musi być jednak zamontowany do ściany, dlatego trzeba go przywiercić.
-
drążek do podciągania montowany do sufitu – w jego przypadku również niezbędne jest wiercenie. Jednak miejsce zajmie jedynie na suficie.
-
drążek do podciągania stacjonarny – to model, który pozwala na wykonywanie wielu ćwiczeń. Jego zaletą jest łatwy montaż. Bez konieczności wiercenia dziur. Występuje w wielu wariantach. Dzięki temu można na nim wykonywać więcej ćwiczeń.
Wybór drążka zależy od ilości miejsca oraz od Twoich potrzeb. Najbardziej uniwersalny jest drążek stacjonarny. Jednak modelami, które zajmują najmniej miejsca, są drążki montowane do ściany i sufitu.
Zalety drążków do podciągania
Popularność drążków do podciągania nie jest przypadkowa. Przyrządy te cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ich podstawową zaletą jest wszechstronność. Pomagają w kształtowaniu różnych partii mięśni – ramion, grzbietu i brzucha. Wzmacniają ciało i poprawiają sylwetkę.
Ich kolejny atut to niewielki rozmiar. Właśnie to sprawiło, że drążki do podciągania nie są wyłącznie wyposażeniem siłowni, ale także w łatwy sposób można zamontować je we własnym mieszkaniu. Wtedy dostęp do tego przyrządu jest nieograniczony, a osoba ćwicząca może zaplanować treningi i wykonać je bez wychodzenia z domu.
Cena – to kolejny powód, dla którego warto rozważyć zakup drążka do podciągania. Za nieduże pieniądze każdy może stać się właścicielem profesjonalnego sprzętu do ćwiczeń. Na rynku obecnych jest wiele rodzajów drążków. Wykonane są one z solidnych materiałów, aby zapewnić maksymalny komfort ćwiczeń. Są trwałe i odporne na zużycie, a to oznacza, że przez długi czas mogą spełniać swoją funkcję. Nie trudno także utrzymać je w czystości.
Decydując się na ten gadżet do treningów, warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Drążki do podciągania mogą mieć wiele uchwytów umiejscowionych w różnych konfiguracjach. To sprawia, że ćwiczenia na tym przyrządzie nie są monotonne i za każdym razem warto poddać je modyfikacjom. Osoby, które wybiorą tego rodzaju przyrząd, na pewno nie będą żałować.
Jak przygotować się do ćwiczeń na drążku?
Dla osób, które zaczynają treningi z drążkiem pierwsze podciągnięcie może okazać się sporym wyzwaniem. To zupełnie normalne. Najważniejsze jest jednak to, aby nie zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami. Osoby, które już ćwiczą, bardzo często podkreślają, że drążek wymaga wytrwałości i cierpliwości, po których przychodzi pełna satysfakcja.
Przed każdym treningiem należy zadbać o rozgrzewkę. Nie inaczej jest z treningiem, który opiera się na wykorzystaniu drążków do podciągania. Ćwiczenia rozgrzewające powinny objąć całe ciało, ale nieco więcej czasu warto poświęcić górnym partiom. Jaka rozgrzewka będzie najlepsza? Ćwiczenia rozciągające, wymachy, krążenia ramion i nadgarstków. Całość nie powinna przekroczyć 20 minut.
Jeżeli jesteś osobą początkującą, spróbuj najpierw jedynie zawisnąć na drążku. Nie powinno być to jednak swobodne zwisanie. Zaangażuj w to ćwiczenie mięśnie grzbietu i ramion. Pozwól przygotować się ciału na tego rodzaju wysiłek. Kluczem do sukcesu jest regularność treningów, ale na początku przeplataj je z rozciąganiem, aby nie doprowadzić do zakwasów.
Oddech to ważny element treningu. Jak prawidłowo oddychać podczas ćwiczeń na drążku? Weź wdech przed podciągnięciem i wydech, gdy już się podciągniesz. W ten sposób właściwie dotlenisz swój organizm podczas wysiłku.
Być może na efekty trzeba będzie poczekać i minie trochę czasu, zanim staniesz się mistrzem w podciąganiu. Wyznacz sobie cele i konsekwentnie dąż do ich realizacji. Nie poddawaj się!
Proponowane modele drążków w naszym sklepie
Modele, które posiadamy w naszej ofercie to:
Każdy z nich świetnie sprawdza się przy treningu pleców, ramion oraz brzucha. Wszystkie są również solidnymi i bezpiecznymi przyrządami treningowymi. Właśnie ze względu na te cechy – postaw na drążki Kelton!