ŁAWKI DO BRZUSZKÓW

Ilość znalezionych towarów: 3

Ławka rzymska to stosunkowo proste urządzenie znajdujące się na wyposażeniu większości siłowni i klubów fitness. Można na niej wykonywać wiele ćwiczeń, przy czym podstawowym jej przeznaczeniem jest intensywny trening mięśni brzucha oraz grzbietu. Ławeczka rzymska pozwala wykorzystywać do ćwiczeń ciężar ciała. Odpowiednie nachylenie sprawia, że ćwiczenia zyskują na intensywności i są bardziej efektywne niż trening wykonywany w pozycji siedzącej.

Ławeczka rzymska – jak działa na mięśnie brzucha

Ćwiczenia na rzymskiej ławeczce to jeden z wielu sposobów na wyrabianie sześciopaku – marzenia wielu osób dbających o umięśnione ciało. Można pracować zarówno nad mięśniami prostymi, jak i nad skośnymi. Wiele zależy jednak od techniki: trzeba ją należycie opanować, ponieważ nieprawidłowe ćwiczenia na ławce do brzuszków mogą prowadzić do kontuzji. Z kolei opanowanie ćwiczeń na ławce rzymskiej może być wstępem do bardziej obciążających ćwiczeń, w tym martwego ciągu.

Ławka skośna – czyli rodzaj ławeczki rzymskiej do brzuszków

Istotą ławki skośnej do brzuszków jest jej ułożenie się pod kątem, dzięki czemu można ćwiczyć w pozycji, w której nogi znajdują się nad głową. Ponieważ ławka skośna jest nieskomplikowana i stosunkowo tania, a ćwiczenie na niej nie powoduje żadnego hałasu, doskonale nadaje się do domowej siłowni.

W trakcie ćwiczeń polegających na unoszeniu tułowia uruchamiane są mięśnie brzucha – proste i skośne, ale też pośladkowe, uda oraz prostownik grzbietu. Ponieważ ćwiczenia są stosunkowo proste, może je wykonywać każdy, choć zalecane jest skorzystanie najpierw ze wskazówek trenera lub bardziej doświadczonego bywalca siłowni. Nie można przesadzać z obciążeniem, ponieważ może to prowadzić do powstawania zbyt dużych nacisków na przestrzenie między kręgami, a w rezultacie do urazu, który w najlepszym wypadku spowoduje konieczność dłuższej przerwy w treningach.

W zależności od położenia podpórki można ćwiczyć brzuch lub pośladki i uda. Można także ćwiczyć z hantlami lub sztangą.

Rodzaje ćwiczeń na ławeczce do brzuszków

Rzymska ławeczka do brzuszków – jak jest zbudowana? Spośród innych ławeczek wyróżnia ją to, że składa się wyłącznie z regulowanego podparcia i uchwytów przytrzymujących nogi. Niektórzy błędnie twierdzą, że jej elementem jest również podparcie pod plecy. Rzymska ławeczka to przyrząd uniwersalny, z którego mogą korzystać zarówno osoby początkujące, jak i te ze sporym stażem treningowym. Wykonuje się na niej wiele ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie brzucha, pleców i pośladków.

Jak ćwiczyć na ławeczce do brzuszków?

Dobór ćwiczeń na ławeczce do brzuszków uzależniony jest od partii ciała, którą chcesz wzmocnić. Najpopularniejszy zestaw ćwiczeń, jakie wykonuje się na tym przyrządzie to:

  • Wyprosty tułowia – połóż się na ławeczce tak, aby oprzeć na niej przednie części ud. Biodra nie powinny stykać się z przyrządem. Kostki zablokuj w uchwytach, które znajdują się na dole ławeczki. Napnij pośladki i wciągnij brzuch. Skrzyżuj ręce na klatce piersiowej i zaczynamy ćwiczyć! Podnoś i opuszczaj tułów. Skup się na tym, aby ćwiczenie wykonywać płynnie i nie dopuścić do nadmiernego wygięcia tułowia.

  • Boczne skłony tułowia – połóż się na ławeczce bokiem. Zadbaj o to, aby wysokość podpory ustawić odpowiednio w stosunku do kolców biodrowych. Nogi przytrzymaj uchwytami. Ćwiczenie polega na spinaniu skośnych mięśni brzucha i delikatnym wyginaniu się. Pamiętaj, aby boczne skłony nie były zbyt duże, ponieważ nie jest to korzystne dla kręgosłupa.

  • Brzuszki na ławeczce – połóż się na ławeczce tak, aby nogi znalazły się wyżej niż głowa. Zaczep nogi o uchwyty. Ręce umieść przy uszach (tak jak podczas tradycyjnych brzuszków) i rozpocznij powolne podnoszenie się w kierunku kolan. Chwilę wytrzymaj w tej pozycji i wróć do podstawowego ułożenia. Powtarzaj ćwiczenie w miarę możliwości.

Każde z tych ćwiczeń będzie efektywne, gdy wykonasz przynajmniej 20 powtórzeń. Jeżeli to dla Ciebie za mało, poproś trenera o przygotowanie dodatkowego zestawu ćwiczeń.

Wybierz profesjonalne ławeczki do brzuszków w naszym sklepie

Nasze ławeczki do brzuszków są urządzeniami niezwykle solidnymi. Wytrzymują ogromne obciążenia i pozwalają ćwiczyć w pełni bezpiecznie. Każda z nich obliczona jest na wiele lat użytkowania, a jej przydatność do treningu została potwierdzona przez specjalistów na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Nawet najprostszy i najtańszy model ławki do brzuszków umożliwia wyrzeźbienie pięknego ABS-a, a nawet mięśni klatki piersiowej. Tapicerka zapewnia wygodę ćwiczeń, a regulacja kąta nachylenia ławki sprawia, że ćwiczenia można wykonywać z różnym natężeniem. Pozwala to szybciej osiągnąć zakładane efekty.

Można zdecydować się na model droższy, wyposażony w regulację wysokości i wysunięcia blokady stóp. Kąt nachylenia można wybierać spośród dziewięciu ustawień.

Najdroższy model to ławka do brzuszków w pełni profesjonalna, montowana do stojaka PS2 lub drążka HD17 zamocowanego w ścianie.

Poznaj naszą ofertę i wybierz ławkę do brzuszków dopasowaną do Twoich potrzeb!

pixel