Pomysł na biznes – Siłownia Komercyjna

2016-03-15

Pomysł na biznes ? Siłownia Komercyjna


Przeczytaj nasz przewodnik jak założyć swoją siłownię profesjonalną. Znajdziesz tutaj:
1. Jaki lokal wybrać i jakie wymagania musi spełniać?
2. Jak zagospodarować przestrzeń na siłowni?
3. Jak odpowiednio dobrać sprzęt i w jakiej kwocie (Przykładowe zestawienie sprzętu)?
4. Skuteczna reklama i pomysł na promocję.
5. Jakie procedury trzeba przejść?

1. Jaki lokal wybrać i jakie wymagania musi spełniać?

Przy zakładaniu klubu fitness najistotniejsza jest lokalizacja budynku oraz czy obiekt posiada miejsca parkingowe. Najlepszym miejscem jest okolica mieszkaniowa. Lokal musi spełniać warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.
Wymagania sanitarne, jakie obowiązują w klubach fitness i siłowniach są ściśle okreslone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 roku. Zgodnie z tymi przepisami lokal m.in. musi mieć powierzchnię na tyle wystarczającą aby umożliwić rozmieszczenie, zainstalowanie oraz użytkowanie sprzętu i urządzeń. Ponadto musi być podzielony na pomieszczenia, w których są świadczone usługi, szatnię i poczekalnię, zaplecze sanitarnohigieniczne dla osób korzystających z usług a także dla pracowników oraz pomieszczenie lub miejsce do przechowywania sprzętu. Ściany przy umywalkach i zlewach muszą być pokryte do wysokości 1,6 m nienasiąkliwym materiałem. Fitnessclub powinien być przyłączony do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Wysokość liczona od podłogi do sufitu nie może być mniejsza niż 3,5 m. W każdym pomieszczeniu przeznaczonym do ćwiczeń musi znajdować się klimatyzacja lub wentylacja mechaniczna, o wydajności co najmniej 100m3/os. Należy pamiętać o pokoju socjalnym dla personelu. Przy powierzchni 1000 m2, około 50% należy przeznaczyć na szatnie, natryski, recepcję, sanitariaty oraz pomieszczenia socjalne dla pracowników.

2. Jak zagospodarować przestrzeń na siłowni?
Pozostała powierzchnia powinna dzielić się na:
*Strefę maszyn cardio- tutaj powinny znajdować się bieżnie, rowerki pionowe i poziome, orbitreki, wiosła, stepery, eliptyki itp. Jeżeli siłownia będzie przeznaczona głównie dla Pań, strefa cardio powinna być bardziej rozbudowana i urozmaicona.
*Strefę treningu obwodowego- zestaw maszyn do szybkiego treningu na wszystkie partie mięśni, dla Klienta indywidualnego a także w grupie z instruktorem.
*Strefę treningu siłowego- w tej strefie powinien znaleźć się sprzęt pozwalający na dokładny trening. Ćwiczenia siłowe mają ogromne znaczenie w procesie rozbudowy masy mięśniowej i wzmocnienia poszczególnych części ciała.
*Strefę wolnych ciężarów- jest to uzupełnienie treningu siłowego, w której powinny znaleźć się profesjonalne hantle, sztangi olimpijskie, łamane i krótkie oraz ławeczki o różnym koncie pochylenia.
*Strefę zajęć grupowych- zajęcia głównie dla Pań takie jak: fitness, zumba, salsa, joga, pilates. Jeśli powierzchnia lokalu jest mała, proponujemy otwarcie klubu tylko z organizowanymi zajęciami grupowymi.
*Strefę stretching-u- mało popularna strefa a jakże ważna: pamiętaj, że treningi Klientów w Twoim klubie nie mogą odbić się na ich zdrowiu! Dlatego 2
*Strefę treningu personalnego: jeśli Twoja siłownia ma dużą powierzchnię, możesz zagospodarować jedną salkę na trening personalny: wielu początkujących woli ćwiczyć indywidualnie z trenerem.
Poza obszarami przeznaczonymi stricte do ćwiczeń, w profesjonalnym klubie, powinien znaleźć się fitness bar z rozbudowaną ofertą profesjonalnych odżywek, suplementów diety, wodą oraz zdrowymi napojami. W przypadku kiedy Twój club będzie przeznaczony głównie dla Pań, to warto pomyśleć nad pokojem zabaw, gdzie można zostawić dziecko pod opieką pedagoga.

3. Jak odpowiednio dobrać sprzęt i w jakiej kwocie (Przykładowe zestawienie sprzetu)?
Dobór jak i ilość sprzętu jest ściśle związane z powierzchnią Twojej siłowni oraz jej rodzajem. Na pewno wiesz, że w przypadku klubu dla Pań w większości będą to fitnessy i maszyny do treningu obwodowego. Największą popularnością cieszą się uniwersalne siłownie zawierające strefy podane w punkcie wyżej.
Przykładowe zestawienie:

Przykładowe zestawienie:

Cardio

Bieżnie

3 sztuki

Ok 45 000 zł

Orbitreki

3 sztuki

Ok 45 000 zł

Rowerki pionowe

2 sztuki

Ok 18 000 zł

Rowerki poziome

2 sztuki

Ok 20 000 zł

Stepery

1 sztuk

Ok 2200 zł

Maszyny ze stosem

Wyciąg górny

1 sztuka

Ok 4000 zł

Butterfly

1 sztuka

Ok 5500 zł

Mięsnie naramienne

1 sztuka

Ok 5500 zł

Maszyna wioślarska

1 sztuka

Ok 6000 zł

Triceps (modlitewnik)

1 sztuka

Ok 5800 zł

Biceps (modlitewnik)

1 sztuka

Ok 5700 zł

Podciąganie na drążku

1 sztuka

Ok 6000zł

Mięśnie klatki piersiowej, wypychanie siedząc

1 sztuka

Ok 6000 zł

Brama

1 sztuka

Ok 9000 zł

Wyciąg poziomy

1 sztuka

Ok 5300 zł

Mięśnie brzucha

1 sztuka

Ok 5500 zł

Dwugłowy uda

1 sztuka

Ok 5600 zł

Czworogłowy uda

1 sztuka

Ok 5599 zł

Przywodziciel/odwodziciel

1 sztuka

Ok 5800 zł

Maszyny na wolny ciężar

Maszyna na mięśnie pośladkowe

1 sztuka

Ok 800 zł

Maszyna na prostowniki grzbietu

1 sztuka

Ok 1000 zł

Łydkownica

1 sztuka

Ok 1500 zł

Najszerszy grzbietu

1 sztuka

Ok 1600 zł

Suwnica Smitha

1 sztuka

Ok 5000 zł

Suwnica do wypychania i przysiadów

1 sztuka

Ok 9000 zł

Ławki

Ławka rzymska

1 sztuka

Ok 700 zł

Ławka scotta

1 sztuka

Ok 1300zł

Ławka do wyciskania na płasko ze stojakami

1 sztuka

Ok 1500 zł

Ławka do wyciskania pod kątem ujemnym

1 sztuka

Ok 1600 zł

Ławka regulowana

1 sztuka

Ok 1700 zł

Ławka do wyciskania na barki

1 sztuka

Ok 1800 zł

Stojaki na obciążenie i hantle

Stojak na hantle

2 sztuki

Ok 2000 zł

Stojak na obciążenie olimpijskie

2 sztuki

Ok 1600 zł

Obciążenie olimpijskie

Obciążenie olimpijskie 20 kg

10 sztuk

Ok 1200 zł

Obciążenie olimpijskie 10 kg

10 sztuk

Ok 1000 zł

Obciążenie olimpijskie 5 kg

10 sztuk

Ok 500 zł

Obciążenie olimpijskie 2,5 kg

6 sztuk

Ok 150 zł

Obciążenie olimpijskie 1,25

6 sztuk

Ok 60 zł

Gryfy

Gryf olimpijski gięty pojedynczo

1 sztuka

Ok 200 zł

Gryf olimpijski gięty podwójnie

1 sztuka

Ok 200 zł

Gryf olimpijski prosty 220 cm

3 sztuki

Ok 1200 zł

Gryf olimpijski prosty 180

1 sztuka

Ok 300 zł

Gryf olimpijski kratownica

1 sztuka

Ok 160 zł

Gryfik krótki 40 cm olimpijskie

6 sztuk

Ok 720 zł

Razem

 

Ok 248 289 zł

4. Skuteczna reklama i pomysł na promocję.

Chcesz skutecznie zachęcić Klientów? W Polsce działa około 4 tysiące prywatnych siłowni i klubów fitness. W większości są to małe lub średnie obiekty- na tak rozdrobnionym rynku wartość reklamy jako sposobu dotarcia do potencjalnego Klienta ma wręcz kolosalne znaczenie. Już podczas planów założenia swojej siłowni komercyjnej powinieneś pomyśleć nad dobrą reklamą, która wzbudzi zainteresowanie. Załóż konta na portalach społecznościowych takich jak Facebook oraz stwórz stronę internetową Twojej siłowni gdzie będziesz na bieżąco informował o postępach. Jeśli nie masz doświadczenia w tworzeniu reklam online i grafik, możesz zatrudnić agencję reklamową, która zajmie się profesjonalną reklamą google i projektowaniem plakatów, banerów oraz szyldów. Oprócz promocji w internecie, pamiętaj o miejscu na reklamę w swojej miejscowości - wynajmij miejsca na banery z dobrą lokalizacją. Zorganizuj ?dzień otwarty? z darmowym wstępem, poczęstunkiem i dobrą muzyką. Klienci będą mogli za darmo wypróbować sprzęt oraz kupić taniej karnet np. z 50% rabatem ? warto zainwestować na początku aby w przyszłości Twój club przyniósł Ci zyski. Promocję utrzymaj przez pierwszy tydzień bądź miesiąc. Warto wspomnieć o promocjach i dniu otwartym w reklamach internetowych lub na swoim Fanpage.

5. Jakie procedury trzeba przejść?
Fitnessclub może prowadzić praktycznie każdy. Nie potrzebne są uprawnienia i ukończone specjalne kursy, jednakże w takim przypadku należy zatrudnić wykwalifikowanych trenerów z odpowiednim przygotowaniem do prowadzenia zajęć. Poniżej wzór legitymacji instruktora:


Najważniejsze procedury, które musisz przejść są związane z założeniem działalności gospodarczej. Zanim zarejestrujesz firmę, zastanów się jaką formę prawną ma posiadać Twoje przedsiębiorstwo. Jednoosobowa działalność jest zdecydowanie najprostszym sposobem na uruchomienie własnego biznesu. Musisz jednak pamiętać, że w razie niepowodzenia odpowiesz przed dłużnikiem całym swoim majątkiem. Zupełnie inaczej jest w przypadku spółek. Przykładowo w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, dłużnik może rządać zapłaty jedynie z majątku spółki.
Obecnie można zarejestrować firmę nie wychodząc z domu. Wystarczy wejść na stronę ePUAP.gov.pl - elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, gdzie można dokonać tej czynności wypełniając formularz CEIDG-1 (czyli wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Jednocześnie przesyłane są informacje o podmiocie do urzędu statystycznego gdzie nadawany jest numer REGON, urzędu skarbowego gdzie firma uzyska swój NIP oraz do ZUS-u lub KRS-u.
Nowa procedura, umożliwiająca zgoszenie działalności gospodarczej obowiązuje od dnia 1 grudnia 2014 roku i oznacza przede wszystkim mniej dokumentów do wypełnienia. Zanim ta ustawa weszła w życie, czas oczekiwania na nadanie firmie NIP-u i REGON-u oraz wpisów niezbędnych do prowadzenia własnej działalności gospodarczej trwały znacznie dłużej. Dodatkowo jeśli nie założyłeś firmowego konta w banku, masz 21 dni aby je zgłosić do US.
Przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej, standardem jest oświadczenie zdolności do czynności prawnych.
Wybierając nazwę upewnij się, że na nrynku nie działa już przedsiębiorstwo pod identycznym mieniem. We wniosku musisz podać rodzaj działalności gospodarczej zgodny z kodem PKD, który możesz znaleźć na stronie GUS-u? w przypadku obiektów sportowych poprawiających kondycję i poświęconych kulturystyce jest to symbol 93.13.Z.
Kolejnym krokiem jest wybranie formy opodatkowania. Jeżeli Twoja działalność nie będzie przekraczać 150 tysięcy rocznie to jesteś całkowicie zwolniony z podatku. W przypadku kiedy Twój przychód przekroczy powyższą kwotę to przysługuje Ci tylko opodatkowanie na zasadach ogólnych oraz metodą liniową.
Nowy formularz zgłasza Cię jako płatnika składek ZUS, ale nie zgłasza jako osoby ubezpieczonej więc powinieneś dostarczyć druki ZUA, na których zgłaszasz do ubezpieczenia siebie i swoich współpracowników. Pozostaje Ci ustalenie daty kiedy Twój biznes rozpoczyna działać na rynku i poinformowanie o tym państwa. Pamiętaj, że jest to data, która nakłada na przedsiębiorce obowiązek ubezpieczeń więc są naliczane składki.
Zakładanie rachunku bankowego nie jest konieczne w przypadku małej działalności i gdy właściciel jest jeden, możesz korzystać z konta prywatnego. Jednakże, gdy mamy do czynienia ze spółką, niezbędnym jest założenie firmowego rachunku bankowego. Do założenia takiego konta będziesz potrzebował:
*dowód osobisty
*zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej CEIDG lub wypis z KRS
*pieczątkę firmową
W przypadku prowadzenia fitnessclubu jak i innych działalności masz obowiązek złożyć wniosek o zatwierdzenie zakładu do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w terminie do 30 dni przed otwarciem.
pixel