Wszystko, co warto wiedzieć o bieżni do biegania!

2021-09-27

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności. Entuzjastów tego sportu z roku na rok jest coraz więcej, co można łatwo zauważyć po ilości biegaczy w parkach, na ulicach oraz leśnych ścieżkach. Problem pojawia się jednak, kiedy aura nie sprzyja nawet krótkim przebieżkom. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem bieżni do biegania. Jak biegać na bieżni oraz jaki sprzęt wybrać? Podpowiadamy!

Bieżnie do biegania – Kelton

Bieżnia elektryczna czy magnetyczna?

Bieganie ma wiele zalet, pozytywnie wpływa na zdrowie, wspiera zachowanie szczupłej sylwetki, a także poprawia samopoczucie. Warto więc poszukać sposobu, aby móc trenować w komfortowych warunkach przez cały rok. Kupując sprzęt do ćwiczeń, wiele osób staje przed dylematem: bieżnia magnetyczna czy elektryczna? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Jak sama nazwa wskazuje, bieżnia elektryczna wyposażona jest w mechanizm wymagający zasilania elektrycznego. W praktyce prąd niezbędny jest do pracy silnika, który napędza taśmę, na której biegamy. Znacznie inny mechanizm działania ma bieżnia magnetyczna, zwana również mechaniczną. Do działania tej maszyny niezbędna jest praca naszych mięśni, która napędza taśmę.

Bieżnia elektryczna z masażerem One Fitness – Kelton

Zarówno bieżnia domowa elektryczna, jak i magnetyczna ma swoje zalety i wady. Olbrzymim plusem pierwszej z nich jest możliwość wymuszenia tempa biegu poprzez odpowiednie ustawienie tempa w komputerze urządzenia. Dzięki temu trening może przebiegać w ściśle określonych parametrach, co ułatwia uzyskiwanie oczekiwanych efektów. Z kolei w przypadku bieżni magnetycznej tempo biegu uzależnione jest od siły mięśni osoby trenującej. Rozwiązanie to nie zawsze sprawdza się w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem na bieżni. Ma ono jednak swoje zalety, ponieważ bieżnie magnetyczne są tańsze od elektrycznych.

Jaka bieżnia do domu?

Jeśli planujesz w zaciszu własnego domu ćwiczenia cardio – sprawdź, jakie maszyny treningowe wybrać. Ważnym parametrem, który warunkuje zakup bieżni do domu, są jej wymiary. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, możesz zdecydować się na zakup bieżni elektrycznej, która co prawda zajmuje sporo miejsca. Jednak jest znacznie wygodniejsza w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo specjaliści twierdzą, że jest ona znacznie bardziej wyrozumiała dla stawów podczas treningu.

Niestety nie każdy, kto zastanawia się jak wybrać bieżnię do domu, ma do dyspozycji nieograniczoną przestrzeń. W niewielkich pomieszczeniach znacznie lepiej sprawdzą się bieżnie magnetyczne, które zajmują często mniej miejsca od modeli elektrycznych. Problem niewielkich pomieszczeń może również rozwiązać bieżnia składana, która po zakończeniu treningu nie stanowi przeszkody w codziennym funkcjonowaniu.

Bieżnia elektryczna HMS – Kelton

Jak biegać na bieżni?

Bieganie na bieżni zasadniczo nie różni się od treningu tradycyjnego, dlatego należy zadbać o odpowiednie przygotowanie do biegu. Poznaj 3 sposoby na porządną rozgrzewkę przed treningiem, którymi są ćwiczenia w miejscu, ćwiczenia rozgrzewające oraz rozgrzewka dla zaawansowanych biegaczy.

Dodatkowo należy pamiętać, aby tempo taśmy było dostosowane do twoich możliwości. Najlepiej, jeśli zadbasz o stopniowe zwiększanie dystansu, czasu treningu oraz tempa biegu, dzięki czemu organizm zyska czas na przystosowanie się do zwiększonego wysiłku. Pozwoli to uniknąć nieszczęśliwych wypadków i kontuzji, a także sprawi, że trening będzie prawdziwą przyjemnością. To bardzo istotne, aby nie zniechęcić się do dalszych ćwiczeń. Równie ważne, jak w biegach tradycyjnych będzie tu również odpowiednio dobrane obuwie z antypoślizgową podeszwą. Po zakończeniu treningu możesz wykonać ćwiczenia rozciągające.

Ile kosztuje bieżnia?

Zakup bieżni to spory wydatek, jednak idące za nim korzyści zdrowotne są warte swojej ceny. Na to, ile kosztuje bieżnia do biegania, istotny wpływ ma jej rodzaj, wykorzystany napęd, dodatkowe funkcje, komputer elektroniczny oraz producent. Najtańszy sprzęt o zadowalającej jakości można kupić już za nieco ponad 1500 złotych. Bardziej zaawansowane modele kosztują około 3-8 tys. złotych. Najdroższe bieżnie dostępne w sprzedaży mogą natomiast kosztować nawet powyżej 46 tys. złotych. Taki sprzęt można spotkać w profesjonalnych klubach fitness.

Srebrna bieżnia elektryczna Elite T500 Horizon Kelton Fitness

Jak konserwować bieżnię?

Aby wydłużyć żywotność podzespołów i elementów użytkowych bieżni, należy zadbać o jej regularną konserwację. Jak smarować bieżnię? Czynność tą najlepiej wykonywać mniej więcej co 20-30 godzin pracy urządzenia. Smar należy rozprowadzić na powierzchni pod pasem biegowym, nakładając najwięcej mazi w miejscach, gdzie nogi dociskają pas do blatu. Jeśli zastanawiasz się, jaki smar do bieżni wybrać, postaw na smar typu R, który sprawdzi się zarówno w warunkach domowych, jak i w profesjonalnych klubach fitness.

Pamiętaj ruch to zdrowie i dobre samopoczucie. Mając bieżnię w domu, nie musisz uzależniać swoich ćwiczeń od aury za oknem!

pixel