Ćwiczenia kardio – sprawdź, jakie maszyny treningowe wybrać

2019-09-20

Szybka utrata zbędnych kalorii, lepsze dotlenienie organizmu, sprawniejsza praca mięśnia sercowego i... dłuższe życie! To najważniejsze korzyści, jakich dostarcza nam regularnie przeprowadzany trening kardio. Aby podnieść efektywność wykonywanych ćwiczeń, z pewnością warto sięgnąć po odpowiedni sprzęt. Taki, który jest przeznaczony właśnie do tego typu treningów wytrzymałościowych. Co będzie najlepszym rozwiązaniem?

Na czym polega trening kardio?

Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest trening kardio i jakie rezultaty przynosi systematyczne wykonywanie ćwiczeń kardio, np. na siłowni. Trening kardio, określany także jako trening wytrzymałościowy, to forma ćwiczeń mająca na celu poprawę wydolności serca. Chodzi o to, aby podczas aktywności fizycznej pobudzić serce do wzmożonej pracy. Wywołując przy tym intensywniejszy przepływ krwi bogatej w tlen. Poprzez lepsze dotlenienie organizmu i wzmocnienie mięśnia sercowego, poprawia się nasze ogólne samopoczucie. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego oraz układu krążenia. Zwiększa się natomiast efektywność przemian metabolicznych w organizmie. 

Kluczowe dla nasze zdrowia, samopoczucia, kondycji i sylwetki są bezpośrednie efekty ćwiczeń kardio, do których możemy zaliczyć m.in.:

 • silniejsze, mocniejsze serce,

 • zminimalizowanie ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia,

 • zwiększenie przepustowości żył,

 • zredukowane ryzyko wystąpienia udaru mózgu, miażdżycy, nadciśnienia, cukrzycy,

 • szybsze spalanie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, 

 • skuteczna walka z otyłością i nadwagą.

Wśród najpopularniejszych ćwiczeń kardio możemy z pewnością wymienić:

 • marsze i marszobiegi,

 • bieganie,

 • jazdę na rowerze,

 • pływanie,

 • skakanie na skakance,

 • narty biegowe i zjazdowe,

 • jazda na rolkach i łyżwach,

 • nordic walking.

Doskonałym wsparciem w treningu kardio jest profesjonalny sprzęt, w jaki możemy się zaopatrzyć lub z jakiego z powodzeniem korzystać możemy na siłowni. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze, a jednocześnie zapewniające najlepsze efekty ćwiczeń maszyny do treningu kardio.

Bieżnia

Bieżnia elektryczna to zdecydowanie jedno z najskuteczniejszych rozwiązań w tego typu treningu. Urządzenie dostępne jest w każdej siłowni, czy studiu fitness. Pozwala spalić dużo kalorii podczas jednej sesji treningowej. Umożliwia też precyzyjne dopasowanie intensywności treningu do naszych indywidualnych możliwości (prędkość oraz kąt nachylenia, którego zmiana pozwala na trening imitujący bieg pod górkę). Inne zalety bieżni to z pewnością łatwość jej obsługi (wystarczy wcisnąć guzik) oraz możliwość wykonywania interwałów.

Wioślarz

Wioślarze, czyli ergometry wioślarskie, to sprzęt dostępny w naprawdę dobrze wyposażonych siłowniach. Jednak jeśli tylko mamy do niego swobodny dostęp, warto postawić na regularny trening właśnie przy wykorzystaniu tego sprzętu.

Prawidłowo wykonywane wiosłowanie stanowi jeden ze skuteczniejszych sposobów na spalanie znacznej ilości kalorii. Dodatkowo duży zakres ruchu, do jakiego zmusza trening i zaangażowanie praktycznie wszystkich partii mięśniowych (nogi, plecy, brzuch, barki, pośladki), pozwala kształtować mięśnie i doskonale wspomaga pracę układu krążenia oraz układu oddechowego. Trening wioślarski można płynnie regulować w zakresie intensywności.

Orbitrek

Orbitreki to propozycja, która sprawdzi się w przypadku osób mających problem ze stawami lub kręgosłupem. Nawet intensywny trening na tym urządzeniu nie obciąża wymienionych części ciała. Orbitrek imituje tradycyjne bieganie. Jednak dzięki specjalnej konstrukcji odpowiednio prowadzi nasze nogi i właściwie angażuje do wysiłku także nasze ręce.

Dla uzyskania dobrych rezultatów, m.in. w zakresie ilości spalanych kalorii, zaleca się przynajmniej 30-minutowe sesje treningowe.

Rower do spinningu

Spinning, czyli jazda na rowerze stacjonarnym, to kolejny sposób na efektywny trening wytrzymałościowy. Rowery stacjonarne są funkcjonalne, powszechnie dostępne i skuteczne. Ważne jednak aby utrzymać podczas treningu odpowiednio wysokie tempo, a sam trening, aby trwał minimum 40 minut.

Stepper

Steppery pozwalają na wykonanie treningu imitującego wchodzenie po schodach. Czy może być coś bardziej angażującego i zmuszającego do wysiłku niż schody? Tutaj popracują mięśnie obręczy biodrowej, ud, podudzia, brzucha i pośladków. Możliwość regulacji oporu – regulacji wysokości stopni – pozwala na precyzyjne dostosowanie trudności / intensywności ćwiczeń do naszych indywidualnych możliwości lub efektów, jakie zamierzamy osiągnąć. Pamiętaj, że regularny trening kardio pozytywnie wpłynie na Twoją wydolność organizmu i samopoczucie!

pixel