Jak ćwiczyć na atlasie?

2022-07-01

Atlas to jedno z wielu urządzeń pojawiających się w siłowniach. Pozwala on na wyrzeźbienie konkretnych partii mięśni. Aby jednak uzyskać takie efekty, konieczne jest pamiętanie o prawidłowym korzystaniu z maszyny. Jak ćwiczyć na atlasie?

Spis treści

  1. Jak ćwiczyć na atlasie?
  2. Ćwiczenia na atlasie na biceps
  3. Ćwiczenia na atlasie na brzuch
  4. Ćwiczenia na atlasie na klatkę piersiową
  5. Ćwiczenia na atlasie domowym

Jak ćwiczyć na atlasie?

Sposób ćwiczenia na atlasie zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania danej osoby. Istnieje opcja wykonywania skłonów na wyciągu, dzięki czemu możliwe jest wzmocnienie mięśni brzucha. Taki trening na atlasie da się wykonywać w pozycji siedzącej, stojącej lub klęczącej. Atlas jest bardzo uniwersalnym, a zarazem dość skomplikowanym urządzeniem. Pozwala on na umięśnienie większości fragmentów ciała – głównie klatkę piersiową, ręce oraz brzuch.

Kolejne ćwiczenie wykonywane przez wiele osób to przysiady z obciążeniem na barkach i prostowanie nóg w pozycji siedzącej. W ten sposób można wzmacniać mięśnie na niemal całym ciele. Atlas składa się z ławeczki, drążków, a niekiedy także modlitewnika i dodatkowych elementów do ćwiczenia rąk. Z tego powodu jest to urządzenie pozwalające na wykonanie niemal kompleksowego treningu.

Bardziej zaawansowani miłośnicy siłowni mogą rozdzielić poszczególne ruchy w taki sposób, by świadomie budować mięśnie w konkretnych partiach ciała. Jak ćwiczyć na atlasie w sytuacji, gdy chcesz wzmocnić ręce, brzuch i klatkę piersiową?

Ćwiczenia na atlasie na biceps

Zestaw ćwiczeń na atlasie obejmuje m.in. te na mięśnie rąk – głównie bicepsy. Wówczas należy wykonywać powtórzenia na przeciwstawne grupy, z wykorzystaniem drążków w atlasie. Znajdują się one nad miejscem do siedzenia. Ćwiczący powinien usiąść w pozycji z wyprostowanymi plecami i wykonywać powtarzalne ruchy, ściągając drążek obiema rękami w dół.

Ćwiczenia na atlasie na brzuch

Aby umięśnić brzuch, można wykonywać ćwiczenia polegające na skłonach w pozycji stojącej lub klęczącej. Oprócz tego można także realizować to ćwiczenie na siedząco, na ławeczce. Aby jeszcze bardziej wzmocnić mięśnie brzucha, można użyć górnego drążka w atlasie. Wówczas należy podnosić nogi w zwisie.

Ćwiczenia na atlasie na klatkę piersiową

Na atlasie można wykonywać również treningi na klatkę piersiową. Wówczas konieczne jest zginanie przedramion na wyciągu dolnym. Oprócz tego można zadziałać także na mięśnie dwugłowe ramienia. Wówczas należy zginać ramiona na wyciągu górnym.

Ćwiczenia na atlasie domowym

Atlas jest dostępny nie tylko jako maszyna na siłownię. Miłośnicy ćwiczeń siłowych mogą zaopatrzyć się w takie urządzenie i korzystać z niego we własnym domu. To doskonały wybór w sytuacji, gdy preferujesz aktywność fizyczną bez dojeżdżania na siłownię i interakcji z innymi ćwiczącymi. Ćwiczenia na atlasie domowym powinny być jednak odpowiednio przemyślane. W domu nad aktywnością fizyczną nie czuwa trener ani osoby postronne, o większym poziomie zaawansowania, które mogą zaobserwować ewentualne błędy. Zazwyczaj prywatni użytkownicy korzystają z mało skomplikowanych atlasów, a bardziej złożone sprzęty, pozwalające na wykonanie kompleksowego treningu, znajdują się na siłowniach.

Sprawdź też: Martwy ciąg - rodzaje, jak robić?

pixel