Superseria w codziennym treningu

2022-08-03

Aktywność fizyczna może przyjmować różne formy. Nawet w przypadku amatorskich treningów można pozwolić sobie na drobne modyfikacje. Jedną z nich jest superseria. Na czym polega i kiedy na nią postawić?

Co to jest superseria?

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, co to jest superseria. To kombinacja dwóch ćwiczeń, których mechanika wykonywania jest bardzo prosta. Ćwiczenia te realizuje się łącznie, bez przerwy, a odpoczynek następuje dopiero po ich wykonaniu. Daje to możliwość zwiększenia intensywności, ponieważ skrócony czas przerw powoduje cięższą pracę mięśni.

Cały fenomen superserii polega na braku dłuższych przerw. Po wyborze dwóch ćwiczeń, dostosowanych do własnych potrzeb, wykonuje się je łącznie minimum 8 minut i w 15 powtórzeniach na każde ćwiczenie. Po jednym obwodzie superserii powinno się uzyskać od 16 do 30 powtórzeń.

Zasada superserii polega na łączeniu grup mięśniowych, które wykazują pracę w przeciwnych kierunkach. Nazywane są mięśniami antagonistycznymi. Żaden z nich nie działa samodzielnie, w obu ruchach współpracują one ze sobą.

Dlaczego wykonuje się superserie?

Trening superserii ma za zadanie zwiększyć skuteczność wykonywanych ćwiczeń i stymulować hipertrofię mięśniową, dzięki której włókna mięśniowe stają się mocniejsze i grubsze. Intensywność treningu zależy od rodzaju wybranych ruchów. Inne zużycie energii nastąpi w ćwiczeniu wielostawowym, a inne – w izolowanym. Połączenie tych aktywności jest dobre dla osób początkujących, które chcą skrócić czas treningu i przygotować się do wymagającego wysiłku. Dużo intensywniejszym zestawieniem jest połączenie ćwiczeń wielostawowych. Angażowane jest wówczas więcej mięśni, a wydatek energetyczny jest wyższy. Połączenie tego typu daje mocnego bodźca treningowego.

Zasad wykonywania superserii jest wiele. Oprócz samego łączenia grup mięśniowych do dyspozycji jest jeszcze rodzaj ruchu. Można też manewrować liczbą powtórzeń tak, aby w jednej serii wykonywać na jedną partię mniejsze zakresy ruchu, a na drugą – większe.

Zasady superserii

Istnieją różne zasady superserii. Należy zapamiętać, że ciało powinno się kształtować jako całość. Ćwiczenia należy wykonywać co najmniej dwa razy w tygodniu, za każdym razem trenując wszystkie główne partie mięśniowe. Zaleca się zwiększanie realizowanych powtórzeń w seriach. Zwiększy to objętość treningową oraz przyspieszy wzrost siły i masy mięśniowej. Dzięki temu nauczysz się szybciej danego ruchu.

Superseria jest cyklem ćwiczeń na wybrane grupy mięśniowe. To sposób na przełamanie stagnacji rozwoju. Aby trening był skuteczny, konieczna jest pełna koncentracja na trenowanych mięśniach. Początkujące osoby powinny rozpocząć od rozgrzewki na pojedynczych seriach, które zwiększa się po kilku treningach. W superseriach ważna jest ilość oraz dopięcie każdego ruchu do końca.

Taka metoda treningów jest prosta w organizacji i stanowi spore wyzwanie dla ciała. Nadaje się w sytuacji, kiedy chcesz przełamać stagnację oraz dostarczyć nowych bodźców mięśniom dla ich lepszego rozwoju. Należy pamiętać o rozsądku i odpowiednim konstruowaniu ćwiczeń. Nie jest wskazane przesadzenie z intensywnością treningu. Są to ćwiczenia zalecane osobom, które marzą o poprawie kondycji, zwiększeniu wytrzymałości mięśniowej i spaleniu tkanki tłuszczowej.

pixel