Jak prawidłowo dbać o zdrowie kręgosłupa?

2021-08-30

Zdrowy kręgosłup to postawa sprawności i dobrego samopoczucia każdego dnia. Niestety wiele osób wykonuje pracę siedzącą przed komputerem, co często powoduje uciążliwe dolegliwości bólowe. Aby tego uniknąć, warto zadbać o regularne wykonywanie ćwiczeń na kręgosłup. Podpowiadamy, jak przygotować się do treningów oraz na co szczególnie zwrócić uwagę podczas ćwiczeń.

Joga na zdrowy kręgosłup – wybór odpowiedniej maty Kelton

Jakie sprzęty do ćwiczenia kręgosłupa?

Praca siedząca, spędzane wolnego czasu przed komputerem oraz brak aktywności fizycznej to jedne z głównych powodów dolegliwości ze strony kręgosłupa. Aby tego uniknąć, warto odpowiednio wcześnie zaplanować proste ćwiczenia na zdrowy kręgosłup. Pozwolą one nie tylko uniknąć bólu, ale również zadbają o sprawność na dalsze lata, na którą swoim stylem życia pracujemy sobie każdego dnia.

Jednym z najpopularniejszych treningów jest joga na zdrowy kręgosłup. Aby komfortowo wykonywać ćwiczenia, warto wyposażyć się w praktyczną matę do ćwiczeń. Najlepszym wyborem będzie mata antypoślizgowa, która zadba o twoje bezpieczeństwo podczas wykonywania nawet najbardziej skomplikowanych figur. O tym, jak dopasować ją do swoich potrzeb, przeczytasz we wpisie: Jaką matę do jogi wybrać?

Niebieska mata do jogi – one fitness Kelton

Innym przydatnym sprzętem do jogi będą kostki oraz taśmy do ćwiczeń, które ułatwiają rozciąganie i pozwalają osiągać lepsze rezultaty treningu. Swoją przygodę z jogą można rozpocząć zarówno pod okiem wykwalifikowanego instruktora, jak i w domu. W internecie można znaleźć wiele filmików dla osób początkujących i zaawansowanych, które ułatwią ćwiczenia na zdrowy kręgosłup bez wychodzenia z domu.

Zestaw kolorowych gum do ćwiczeń HMS - Kelton

Fizjoterapeuci szczególnie polecają ćwiczenia rozciągające na kręgosłup z wykorzystaniem dodatkowego sprzętu. Piłki fitness sprawdzą się nie tylko podczas treningu, ale mogą również zastąpić krzesło do biurka, co pozwoli znacznie odciążyć kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Zalecane jest również wykorzystanie rollerów i wałków, które z jednej strony pozwalają masować kręgosłup, a z drugiej rozluźniają lub wzmacniają mięśnie grzbietu.

Czarny wałek/roller fitness HMS – Kelton 4

Dlaczego tak ważny jest zdrowy kręgosłup?

Kręgosłup stanowi główną podporę ciała, która umożliwia ruch i zachowanie prostej postawy. Dodatkowo odpowiada on za:

  • zachowanie równowagi,

  • utrzymywanie ciężaru ciała,

  • amortyzację wstrząsów,

  • ochronę rdzenia kręgowego oraz nerwów rdzeniowych.

Co więcej, kręgosłup stanowi zaczep dla wielu kości, w tym bardzo ważnych z punktu widzenia kluczowych narządów wewnętrznych żeber.

Zdrowy kręgosłup nie posiada zwyrodnień i uszczerbków oraz nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Niestety już u dzieci często pojawiają się problemy związane ze skrzywieniem kręgosłupa, a wraz z wiekiem dołączają również inne dolegliwości. Przyczyną bólu pleców może być wiele czynników. Jednak najczęściej wywołują go przeciążenia, zmiany zwyrodnieniowe oraz siedzący tryb życia. Na szczęście wiele dolegliwości można wyeliminować poprzez trening na zdrowy kręgosłup. Ćwiczenia te są proste oraz mało wymagające, dlatego każdy powinien znaleźć na nie przynajmniej kilka minut w ciągu dnia.

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup – poznaj nasze propozycje

Treningi na kręgosłup powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości osoby ćwiczącej, a także do jej dolegliwości bólowych. Jeśli ból dokucza Ci od dłuższego czasu, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą, którzy doradzą odpowiedni zestaw ćwiczeń. Dodatkowo istnieje uniwersalny pakiet treningowy na zdrowy kręgosłup. Ćwiczenia możesz sprawdzić poniżej.

Jakie ćwiczenia na kręgosłup szyjny?

Propozycja 1

Na macie do ćwiczeń wykonaj klęk podparty, a następnie na wdechu unieś głowę do tyłu. Wypuszczając powietrze, opuść głowę i wykonaj tzw. koci grzbiet. Ćwiczenie powtórz kilka razy.

Propozycja 2

W klęku podpartym unoś na przemiennie prawą rękę i lewą nogę, a następnie lewą rękę i prawą nogę, starając się, aby ciało tworzyło linię prostą. W pozycji tej wytrzymaj kilka sekund, a potem zmień strony. Ćwiczenie powtórz kilka razy.

Jakie ćwiczenia na odcinek lędźwiowy kręgosłupa?

Propozycja 1

Połóż się na brzuchu z wyciągniętymi i wyprostowanymi nogami. Dłonie ułóż pod brodą, a następnie wykonuj skłony w tył. Ćwiczenie powtórz kilka razy.

Propozycja 2

Szara piłka gimnastyczna masująca HMS – Kelton

Połóż się na piłce do ćwiczeń, opierając na niej całe plecy. Zegnij kolana do kąta prostego, a stopy oprzyj wygodnie o podłoże. Ułóż się w pozycji poziomej, łokcie rozstaw szeroko, a ręce oprzyj o szyję i unieś tułów tak, jak przy wykonywaniu brzuszków. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Ćwiczenie powtórz kilka razy. Trening ten pozwala również wzmacniać mięśnie brzucha.

Pamiętaj – zdrowy kręgosłup to gwarancja dobrego samopoczucia! 

pixel