Jaką matę do jogi wybrać?

2020-12-07

Joga zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Nic dziwnego, bo ten rodzaj aktywności fizycznej niesie za sobą bardzo dużo korzyści dla ciała i ducha. Jednak same ćwiczenia to nie wszystko. Ważny jest także niezbędny do nich sprzęt, czyli  mata do jogi. Dlaczego? Wybór odpowiedniej maty przekłada się na bezpieczeństwo i jakość ćwiczeń. Jaka więc powinna być dobra  do jogi, na co zwracać uwagę podczas jej wyboru? Podpowiadamy!

Mata własna czy wypożyczona – co wybrać?

Wiele rodzajów sportu wymaga inwestycji w odpowiedni sprzęt. I chociaż joga to głównie praca ze swoim ciałem, to mimo wszystko także tutaj trzeba zadbać o oprawę. Mata do jogi nie jest dużym wydatkiem, ale jednak niezbędnym, jeśli chcemy prawidłowo ćwiczyć. Z drugiej strony chwilowy zapał do sportu może skończyć się po kilku tygodniach, więc czy w takim razie inwestować w sprzęt? A może lepiej go wypożyczyć? 

Skłaniamy się do pierwszej opcji, głównie ze względów higienicznych. Mata ma bezpośredni kontakt z ciałem, warto więc zadbać o ten aspekt i mieć gwarancję, że jest się jej jedynym użytkownikiem. Jeśli wybierzesz specjalistyczną matę, zyskasz też komfort ćwiczenia z pewnością większy niż w przypadku ogólnodostępnych mat na siłowni czy w domu jogi. Co więcej, jeśli okaże się, że Twój zapal do ćwiczeń to długofalowe zainteresowanie, z pewnością wykorzystasz taką matę również przy innej aktywności fizycznej.

MATA DO JOGI YM03 HMS KELTON AKCESORIA

Najważniejsze parametry

Na rynku można znaleźć wiele propozycji mat do ćwiczeń, dlatego podjęcie decyzji nie zawsze jest łatwe. O ile wybór koloru jest całkiem prosty, bo można się kierować po prostu swoimi upodobaniami, to dobór odpowiedniej wielkości oraz grubości jest większym wyzwaniem. Zmienimy to! Zastanówmy się najpierw nad rozmiarami. Standardowe maty mają wymiary 180 cm na 60 cm, ale można spotkać różne wariacje na ten temat, czyli zarówno większe, jak i mniejsze propozycje. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne i przyjmuje się, że mata powinna być ok. 5-10 cm dłuższa od naszego wzrostu, co zapewni maksymalny komfort podczas wykonywania pozycji w poziomie.

A co z grubością? Tutaj również można znaleźć mnóstwo propozycji od 1 mm do nawet kilkunastu milimetrów, chociaż najczęściej można kupić modele, których grubość plasuje się gdzieś w połowie tej stawki. Jest to niezwykle ważny czynnik, który wpływa m.in. na amortyzację stawów podczas ćwiczeń oraz izolację od podłoża. Przyjmuje się, że im grubsza mata, tym lepiej. Po co w takim razie są cienkie? Grubość maty idzie w parze z jej wagą. Jeśli więc zamierzasz często się z nią przemieszczać, rozważ zakup cieńszego modelu. Maty do ćwiczeń najlepiej dobierać pod swoje indywidualne potrzeby, a w przypadku ewentualnego zakupu cieńszych modeli obowiązkowo pamiętać o podkładaniu koca pod matę – stawy będą Ci za to wdzięczne.

MFK03 BLUE-BLACK MATA FITNESS KLUBOWA Z OTWORAMI HMS PREMIUM

Mata do jogi antypoślizgowa

Podczas wykonywania pozycji jogi niezwykle ważna jest stabilność. Zapewnić może ją antypoślizgowa mata. Jednak, czy wszystkie modele dostępne na rynku ją gwarantują? W zasadzie większość tak, ale niektóre materiały sprawdzają się w tej roli lepiej niż inne. Tutaj zdecydowanie wyróżniają się maty kauczukowe do jogi. Niestety mają też swoje wady, chociaż ich odbiór to bardzo indywidualna sprawa. Pierwszą z nich jest zapach – nowa mata kauczukowa specyficznie pachnie. Na szczęście zapach ten ulatnia się wraz z upływem czasu. Drugą kwestią jest waga, bo kauczuk jest dość ciężkim materiałem. Przy większych i grubszych matach jego waga jest mocno odczuwalna (nawet ok. 3 kg).

Podsumowując, wybierając matę do jogi, przede wszystkim zwróć uwagę na jej wymiary, aby były dopasowane do Twojego wzrostu. Pamiętaj też o przeznaczeniu maty – czy będziesz używać jej w jednym miejscu, czy często będziesz ją ze sobą nosić. Decydując się na konkretną matę, zwróć również uwagę na sklep, w którym ją kupujesz. Im bardziej sklep posiada profesjonalny sprzęt do ćwiczeń, tym większą zyskujesz pewność, że mata będzie produktem z wyższej półki! 

pixel