Jak ćwiczyć na orbitreku?

2022-07-01

Orbitrek to maszyna pozwalająca na wzmocnienie różnych grup mięśniowych. Jednocześnie sprawdza się ona doskonale podczas treningów aerobowych, poprawiając wydolność organizmu. Jak ćwiczyć na orbitreku, by osiągnąć widoczne efekty?

Spis treści

  1. Jakie mięśnie wzmacnia orbitrek?
  2. Jak ćwiczyć na orbitreku?
  3. Treningi interwałowe na orbitreku
  4. W czym pomagają ćwiczenia na orbitreku?

Jakie mięśnie wzmacnia orbitrek?

Ćwiczenia na orbitreku są kojarzone przede wszystkim z poprawą wydolności, ale pozwalają one również na rozbudowanie konkretnych partii mięśni. Głównie są to:

  • nogi,
  • pośladki,
  • ramiona,
  • brzuch.

W trakcie ćwiczeń na orbitreku ciało porusza się w sposób anatomiczny, zgodny z naturalnymi płaszczyznami ruchu. Dzięki temu jest to dość bezpieczny wybór, minimalizujący ryzyko przeciążeń w stawach. To właśnie dlatego wiele osób decyduje się na aktywność na maszynie, jaką jest orbitrek. Jak ćwiczyć na tym urządzeniu, by trening mógł być bezpieczny i skuteczny?

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Jak najlepiej ćwiczyć na orbitreku? Przede wszystkim należy zacząć od rozgrzewki. Minimalizuje ona ryzyko wystąpienia kontuzji w trakcie treningu. Rozgrzewkę można przeprowadzić nawet na orbitreku, rozpoczynając od delikatnych, wolnych ruchów i kontynuując ją przez około 10 minut.

Prawidłowa pozycja na orbitreku polega na chwyceniu ramion urządzenia rękami, wyprostowaniu pleców i wciągnięciu brzucha. Wzrok powinien być skierowany przed siebie.

Jak ćwiczyć na orbitreku? Urządzenie to wymusza ruch przypominający bieg, z wysokim podnoszeniem nóg. Jednocześnie w trakcie treningu poruszają się także ręce trzymające drążki. Działanie sprzętu jest bardzo proste, nawet dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z siłownią.

Treningi interwałowe na orbitreku

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrze ćwiczyć na orbitreku, możesz pomyśleć o treningu interwałowym. Polega on na przeplataniu maksymalnej prędkości ćwiczeń z momentami, w których są one nieco mniej intensywne (około 40%). Takich powtórzeń należy wykonać od kilku do nawet kilkudziesięciu, w zależności od stopnia zaawansowania danej osoby.

Poleca się korzystanie z gotowych planów treningowych bazujących na interwałach. Zakładają one ćwiczenia około 3 razy w tygodniu. To wystarczająca częstotliwość, by uzyskać oczekiwane rezultaty, a jednocześnie zapewnić sobie czas na odpoczynek. Oprócz tego należy pamiętać, by z każdym kolejnym tygodniem zwiększać liczbę interwałów. Można zacząć od 10 powtórzeń, by po miesiącu dojść do nawet 3-krotnie dłuższych treningów. Intensywność i częstotliwość ćwiczeń muszą być dopasowane do możliwości organizmu danej osoby.

W czym pomagają ćwiczenia na orbitreku?

Orbitrek łączy w sobie możliwość poprawiania kondycji oraz wzmacniania mięśni. To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim w przypadku osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Wówczas możliwe jest nie tylko pozbycie się tkanki tłuszczowej, lecz także wymodelowanie mięśni na całym ciele.

Orbitrek może być traktowany również jako rozgrzewka przed innymi treningami. Wówczas należy postawić na znacznie mniejsza intensywność ruchów i potraktować tę maszynę jako sposób na ruchy typowo aerobowe.

Sprawdż również: Jak ćwiczyć na atlasie?

pixel