Fitness dla początkujących – od jakich ćwiczeń zacząć?

2019-12-16

Chcesz zacząć ćwiczyć, ale nie wiesz, które ćwiczenia będą dla Ciebie odpowiednie? Fitness to rodzaj gimnastyki rekreacyjnej. Jeżdżąc na stacjonarnym rowerku, biegając na bieżni czy ćwicząc z piłką, szybko zauważysz efekty. Dowiedz się, czym jest trening aerobowy, jaki sprzęt zakupić i jakie rezultaty uzyskasz dzięki systematycznym treningom.

Fitness – dlaczego warto wybrać trening aerobowy?

Początki fitnessu łączy się właśnie z treningiem aerobowym, czyli tlenowym. Dzięki temu, że podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń mięśnie mają dostęp do tlenu, spalanie tłuszczu odbywa się intensywnie. Jeżeli Twoim celem jest utrata zbędnych kilogramów i jednocześnie zwiększenie wytrzymałości mięśni, to fitness będzie dobrym wyborem.

Aby poszczególne treningi były efektywne, musisz pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze bardzo ważne jest utrzymanie stałego tempa ćwiczeń – wystrzegaj się zadyszek. Po drugie trening aerobowy powinien trwać co najmniej 40 minut. Dlaczego? Dopiero po ok. 20-30 minutach ćwiczeń organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową. Z uwagi na długość trwania treningów pamiętaj o tym, aby je różnicować, np. ćwiczenia z piłką możesz wykonywać na przemian z bieganiem na bieżni.

Najlepsze efekty uzyskasz, łącząc treningi z dietą. Szczególną uwagę zwróć na rozplanowanie treningów – nie powinny one odbywać się tuż po sytym posiłku, bo będziesz odczuwać dyskomfort. Ponieważ ćwiczenia aerobowe są intensywne, pamiętaj także o nawodnieniu.

Rower stacjonarny – sposób na zbędne kilogramy

Pogoda nie zawsze pozwala przeprowadzić trening na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego warto zainwestować w rower stacjonarny. To sprzęt fitness, z którego z powodzeniem może korzystać cała rodzina. Trening na rowerku szczególnie polecany jest osobom początkującym. Systematyczne serie ćwiczeń doskonale poprawiają ogólną kondycję organizmu, poprawiają samopoczucie i ukrwienie całego ciała. Jeżeli masz problemy z kręgosłupem, wybierz rower poziomy zamiast pionowego.

Rower stacjonarny umożliwia redukcję masy ciała, ale uzyskanie optymalnych efektów wymaga opracowania planu treningowego. Pamiętaj, aby serie ćwiczeń były intensywne, krótkie i dostosowane do Twoich możliwości. W uzyskaniu efektów istotna jest też regeneracja – osoby początkujące nie powinny ćwiczyć częściej niż 3 razy w tygodniu.

Bieżnia – dlaczego warto biegać?

Alternatywą dla rowerku stacjonarnego jest bieżnia. Biegając na bieżni, również można schudnąć, ale nie jest to jedyny efekt, który zauważysz już po kilku treningach. Regularne bieganie zalecane jest osobom, które chcą pozbyć się cellulitu, wzmocnić stawy, obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca, poprawić samopoczucie i poprawić swoją pewność siebie.

Przed treningiem na bieżni obowiązkowo należy zadbać o rozgrzewkę. Może ona polegać zarówno na rozciąganiu, jak i na truchcie. Na bieżni – podobnie jak na rowerku – najefektywniejsze będą treningi interwałowe, czyli intensywne i stosunkowo krótkie (maksymalnie 45-minutowe). Osoby początkujące również nie powinny ćwiczyć częściej niż 3 razy w tygodniu.

Ćwiczenia z piłką i gumą – trening modelujący

Zarówno jeżdżenie na rowerze, jak i bieganie na bieżni to aktywności, które mogą szybko się znudzić. Przyjemną, ale również wymagającą odmianą, mogą być ćwiczenia z piłką gimnastyczną lub gumą. Korzystając z piłki, ćwiczyć można uda, łydki, ramiona, pośladki i brzuch. Taki trening rozwija także zdolności motoryczne i skutecznie eliminuje bóle pleców.

Do modelowania sylwetki można wykorzystać również gumę. W zależności od oporu gumy, ćwiczenia z nią z powodzeniem mogą zastąpić trening z hantlami. Ponieważ trening z gumą angażuje wszystkie mięśnie, jest dość intensywny. Jeżeli jesteś osobą początkującą, zainwestuj w gumy do rozciągania. Dzięki nim wzmocnisz poszczególne partie ciała. Dopiero później wypróbuj gum oporowych typu mini bands czy gum dedykowanych do ćwiczeń siłowych.

Jaki sprzęt do ćwiczeń zakupić?

Zastanawiasz się, jaki sprzęt do ćwiczeń zakupić, aby móc uprawiać fitness? Co do zasady nie potrzebujesz sprzętu – możesz biegać i jeździć na rowerze na świeżym powietrzu. Jeżeli jednak chcesz ćwiczyć również w okresie jesienno-zimowym, przydadzą Ci się opisane wyżej sprzęty i akcesoria. Aby urozmaicić treningi, rozważ zakup również skakanki, rollera do ćwiczeń, steppera z linkami czy kółek gimnastycznych.

Wybierając sprzęt, zwróć uwagę na jego konstrukcje. Przykładowo bieżnia może być wyposażona w napęd magnetyczny lub elektryczny, a każdy z nich ma swoje zalety i wady.

Jeśli natomiast planujesz otworzyć własną siłownię, sprzęt do ćwiczeń fitness jest niezbędnym wyposażeniem. Pamiętaj, żeby postawić na taki, który posłuży Ci przez lata!

pixel