Co musisz wiedzieć, zanim otworzysz własną siłownię?

2019-09-04

W planach własna siłownia? To świetny pomysł. Zanim jednak wyposażysz nowe miejsce treningowe w nowoczesny sprzęt i akcesoria sportowe, sprawdź, czy wybrane urządzenia opatrzone są odpowiednim certyfikatem potwierdzającym spełnianie wymaganych norm jakościowych, technicznych oraz z zakresu bezpieczeństwa. Tylko taki sprzęt zapewni Twoim przyszłym klientom najwyższy komfort ćwiczeń i ich bezpieczeństwo. W ten sposób Twoja siłownia zyska renomę miejsca w pełni profesjonalnego. Bezpieczny, certyfikowany sprzęt sportowy to prestiż i z pewnością większe zaufanie klientów.

Bezpieczeństwo na siłowni

Wyposażenie siłowni, a więc sprzęt kulturystyczny, siłowy, czy też urządzenia do sali fitness powinien wyróżniać się przede wszystkim znakomitą jakością. Istotne znaczenie ma także jego funkcjonalność, gwarantująca użytkownikom komfort treningu i w pełni satysfakcjonujące rezultaty ćwiczeń. Czy to wystarczy? Otóż nie. Kluczowe znaczenie dla sportowców i dla samego właściciela siłowni ma bezpieczeństwo użytkowania urządzeń treningowych.

Wybierając wyposażenie swojej siłowni, kieruj się nie tylko jakością, ceną, czy też modą i zapotrzebowaniem na konkretny rodzaj sprzętu wśród klientów. Zwróć uwagę także na mechaniczne i elektryczne bezpieczeństwo sprzętu. Sprawa jest na tyle poważna, że regulacje w tym zakresie i konkretne wymagania nakłada na właścicieli siłowni prawo. Chodzi przede wszystkim o stacjonarny sprzęt treningowy. A więc o wszystkie te urządzenia, które podczas użytkowania nie zmieniają swojego miejsca położenia lub też na stałe są przytwierdzone do ściany, podłogi lub sufitu sali treningowej.

Wyposażając siłownię, odwiedź sprawdzony sklep, w tym sklep internetowy, który zaoferuje Ci profesjonalne, certyfikowane urządzenia do ćwiczeń. Normy w zakresie bezpieczeństwa stacjonarnego sprzętu sportowego dotyczą m.in. takich urządzeń, jak:

  • sprzęt do treningu siłowego,

  • ławy do ćwiczeń siłowych,

  • rowery treningowe stacjonarne oraz sprzęt treningowy dla górnych partii ciała z użyciem korb,

  • trenażery wioślarskie,

  • pedałowe symulatory chodu, symulatory wchodzenia na schody, pedałowe symulatory wspinania się,

  • trenażery eliptyczne,

  • rowery treningowe ze stałym kołem lub bez wolnego biegu.

Pamiętaj, że sprzęt treningowy, jaki znajdzie się w Twojej siłowni, powinien nie tylko spełniać określone normy, ale także zostać zaliczony do odpowiedniej klasy. Sprzęt treningowy do użytkowania profesjonalnego lub komercyjnego to sprzęt klasy S (studio), który może być wykorzystywany w siłowniach, klubach sportowych, studiach treningowych, hotelach, czy też ośrodkach rehabilitacyjnych. 

Wymagane normy i certyfikaty

Wytyczne dotyczące stacjonarnego sprzętu treningowego zostały zdefiniowane w normie PN-EN ISO 20957-1:2014-02. Norma jest systematycznie uaktualniana przez Komitet Techniczny ds. Sportu i Rekreacji. Dlatego nawet nowości rynkowe i całkiem „świeży" sprzęt treningowy są na bieżąco kontrolowane. Stawia się też im konkretne wymagania jakościowe oraz w zakresie bezpieczeństwa użytkowania.

Pamiętaj, że jako właściciel siłowni odpowiadasz za to, jaki sprzęt jest w niej udostępniany osobom trenującym. Ponadto to Ty określasz warunki dostępu do sprzętu i sprawujesz nadzór nad właściwym jego użytkowaniem.

Kontrola siłowni

Wyposażenie siłowni w certyfikowany, spełniający określone normy i zaliczony do właściwej klasy sprzęt, to pierwszy krok do zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa podczas ćwiczeń klientom Twojej siłowni. Kolejny krok to regularne, profesjonalne przeglądy sprzętu sportowego, konserwacja urządzeń i badania pod względem wytrzymałościowym, w zakresie funkcjonalności, a także bezpieczeństwa elektrycznego oraz mechanicznego. Tutaj z pewnością warto skorzystać z pomocy firm, które zajmują się certyfikacją urządzeń fitness oraz sprzętu przeznaczonego do siłowni stacjonarnych. Tego typu podmioty oraz ich działalność także definiuje prawo. W tym szczegółowe przepisy Ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku. 

Pozytywne wyniki przeprowadzonych badań i kontroli pozwolą uzyskać dla posiadanego w siłowni sprzętu wymagane certyfikaty. To z kolei umożliwi spełnienie wymagań prawnych w tym zakresie, a także wzbudzi zaufanie wśród klientów siłowni i podniesie jej konkurencyjność na rynku. Nie wahaj się więc i postaw na najlepszy sprzęt do swojej siłowni!

pixel