Jaki worek treningowy wybrać? Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę!

2021-09-13

Ćwiczenia z workiem treningowym to doskonały trening ogólnorozwojowy. Pozwala on poprawić swoją szybkość i sprawność, a także umożliwia pracę nad wytrzymałością i koordynacją ruchową. Ćwiczenia na worku bokserskim angażują do pracy wiele grup mięśniowych, dzięki czemu pozwalają spalić wiele kalorii. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę ze sztukami walki, sprawdź jaki worek treningowy będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem!

Mężczyzna trenujący boks na worku treningowym – Kelton

Jaki worek bokserski do domu?

W sprzedaży dostępne są różne worki treningowe, które łatwo można dopasować do swoich potrzeb, warunków fizycznych oraz rodzaju treningu. Najbardziej uniwersalne są tradycyjne worki o walcowatym kształcie, które cieszą się dużą popularnością wśród osób trenujących. Decydując się na taki worek treningowy bokserski, należy wziąć pod uwagę swoją budowę ciała. Osoby drobne i o niskim wzroście powinny postawić na mniejsze i lżejsze modele. Są one jednocześnie idealnym wyborem na rozpoczęcie swojej przygody z treningami z workiem. Worki walcowate sprawdzą się zarówno u osób początkujących, jak i zaawansowanych. Doskonale spisują się w przypadku technik ręcznych, jak i kopnięć.

 Czarny worek bokserski na łańcuchu - Kelton

Rozpoczynając treningi w zaciszu własnego domu, warto postawić na uniwersalny worek o masie od 30 do 50 kg. Zazwyczaj wymiary takich akcesoriów do ćwiczeń wahają się pomiędzy 130-140 cm długości oraz 35-40 cm średnicy. Wysokość wybranego worka ma istotny wpływ na rodzaj wykonywanych ćwiczeń, dlatego warto wcześniej przemyśleć swoje potrzeby. Dla osób ćwiczących boks wykorzystujący jedynie ciosy ręczne odpowiednim wyborem będzie worek o długości do 120 cm. Rozszerzony trening bokserski oraz kickboxing wymagają dłuższych worków o wymiarach około 160 cm.

Jaki worek bokserski na siłownię?

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić siłownię w domu lub wyposażyć profesjonalny klub bokserski, będą potrzebne Ci bardziej zaawansowane modele. Jaki worek treningowy wybrać do ćwiczeń MMA? Profesjonalne worki do trenowania sztuk walki są specjalnie wyprofilowane, dzięki czemu można na nich ćwiczyć zarówno uderzenia i techniki parterowe, jak i rzuty. Worki MMA posiadają płaszczyzny uderzeniowe, które są rozmieszczone pod różnymi kątami. Można więc je wykorzystać również do trenowania uderzeń łokciami oraz ciosów podbródkowych. Wybór ten sprawdzi się zwłaszcza wśród zawodników MMA oraz zaawansowanych bokserów, którzy stosują poszerzone metody treningowe.

  Czarny worek hakowy – Kelton

Innym godnym uwagi sprzętem jest worek bokserski hakowy. Dzięki swojej budowie umożliwia on ćwiczenie ciosów hakowych, podbródkowych. Jego cechą charakterystyczną jest posiadanie dwóch średnic – większej u góry worka oraz mniejszej na dole. Długość takiego worka zazwyczaj wynosi od 80 do 150 cm, a waga od 20 do 50 kg. Modele tego typu zazwyczaj są wykorzystywane przez osoby trenujące boks, które chcą doskonalić techniki podbródkowe.

 Worek treningowy moro 20 kg HMS – Kelton

Ile kosztuje worek treningowy?

Jeśli masz już wybrany odpowiedni worek bokserski, zapewne zastanawiasz się również, jaka jest jego cena. Ostateczna kwota, jaką przyjdzie ci zapłacić za sprzęt treningowy, uzależniona jest od jego jakości, producenta, wielkości, a także zastosowania. Profesjonalny sprzęt można zakupić już od około 140-160 zł, jednak ceny kończą się nawet na kilku tysiącach złotych za worek. Jeśli myślisz poważnie o swoich treningach lub wyposażeniu klubu fitness, warto zainwestować w droższy worek, który będzie wytrzymalszy.

Kiedy zdecydujesz się już na konkretny worek, należy przyjrzeć się również dostępnym rozmiarom. Wielu osobom początkującym wydaje się, że worek bokserski powinien być duży i ciężki, aby jak najmniej kołysał się podczas ćwiczeń. Przekonanie to nie jest prawdą, ponieważ kołysanie się worka podczas treningu jest wręcz cechą pożądaną. Pozwala to wyrobić sobie większą siłę uderzenia, a także lepszą koordynację ruchową. Kołyszący się worek ułatwia też wyczucie dystansu, ponieważ zmusza osobę trenującą do ciągłego ruchu.

Czarny uchwyt na worek bokserski HD19 – Kelton

Czerwono-czarny uchwyt na gruszkę bokserską HD20 – Kelton

Jak zamontować worek bokserski?

Kiedy wybierzesz już najodpowiedniejszy sprzęt do ćwiczeń, zastanów się również, jak zawiesić worek bokserski. Znacznie bezpieczniejszą alternatywą dla popularnego haka będzie śruba z okiem przymocowana do sufitu. Dobrym rozwiązaniem sa także uchwyty na worek bokserski oraz uchwyty na gruszkę bokserską, które gwarantują odpowiednią pozycję worka. Dzięki nim zyskujesz pewność, że worek nie spadnie na ziemię podczas kołysania i intensywnych ćwiczeń, jak to często bywa w przypadku tradycyjnego haka.

Postaw na dobry i sprawdzony sprzęt, by bez przeszkód cieszyć się efektywnymi treningami!

pixel