Na co zwrócić uwagę kupując ławeczkę do ćwiczeń?

2020-02-03

Ławka do ćwiczeń to podstawowy element wyposażenia każdej dobrej siłowni. Nawet posiadając wiele różnych gryfów, obciążeń i sztang, bez ławeczki nie mamy możliwości wykonania kompleksowego treningu. Dzięki sprzętowi, jakim jest ławeczka do ćwiczeń, można ćwiczyć wyciskanie, różnorodne wznosy i wiele innych ćwiczeń, do których wykorzystujemy wolne ciężary. Jednak nie tylko trening z obciążeniami wymaga ławeczki. Świetnie sprawdzi się także ławeczka do ćwiczeń brzuszków czy ćwiczeń mięśni grzbietu. Niezależnie od tego, czy tworzysz domową siłownię jedynie na własne potrzeby, czy ogólnodostępną komercyjną siłownię musi się w niej znaleźć ławeczka, która będzie funkcjonowała jako ławka do brzuszków i ławka pod sztangę. Sprawdź, jak ją wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie!

1. Rodzaj ławki – skośna, prosta a może regulowana?

Na rynku znajdziemy trzy rodzaje ławek do ćwiczeń. Zacznijmy od ławeczki prostej – klasycznego sprzętu treningowego, na której leżymy po prostu poziomo. Na obu końcach ławki są podpory, które umożliwiają wykonanie podstawowych ćwiczeń w leżeniu na płasko. Właśnie do tego najbardziej przyda się prosta ławka do ćwiczeń: leżąc na niej, wykonamy najbardziej podstawowe i typowe ćwiczenia na różne partie mięśniowe. Jednak przy chęci wykonania ćwiczeń bardziej zaawansowanych ławka prosta może już okazać się niewystarczająca.

Wówczas świetnie sprawdzi się ławeczka skośna. Dzięki niej jeszcze efektowniej wyrzeźbimy górne mięśnie klatki piersiowej czy ramion. Najlepiej sprawdzi się również jako ławeczka do brzuszków, co jest nie bez znaczenia w przypadku ćwiczących, którym zależy na rozwoju tych właśnie partii mięśniowych. Ławeczka jest nachylona pod kątem 45 stopni (w odniesieniu do ziemi).

Najlepszym rozwiązaniem, łączącym oba rodzaje ławeczki, jest ławka regulowana. Możemy ustawić ją na płasko, możemy także wyregulować kąt jej nachylenia zgodnie z naszymi potrzebami i zmieniać go zależnie od ćwiczeń, jakie chcemy wykonać. To sprzęt, który znajdzie zastosowanie zarówno w domowej, jak i w profesjonalnej siłowni. Przede wszystkim dlatego, że dzięki ławeczce regulowanej możemy wykonać najwięcej różnorodnych ćwiczeń, rozwijających i rzeźbiących różne grupy mięśni.

2. Wymiar ławeczki

Niezależnie od tego, czy potrzebujemy ławeczki do domu, czy do profesjonalnej siłowni, dokładnie sprawdźmy jej rozmiar. Ważne, aby pomiędzy nią a ustawionymi wokół wolnymi ciężarami czy innymi sprzętami siłowymi można było się swobodnie przemieszczać i mieć odpowiedni zakres ruchu. Przy aranżacji przestrzeń profesjonalnej siłowni uwzględnijmy także fakt, że swobodny dostęp do ciężarów powinni mieć wszyscy trenujący w danym momencie z obciążeniami.

W sprzedaży są dostępne ławeczki o długości od 1,5 metra do ponad 2 metrów. Maksymalna szerokość ławeczek to 0,5 m. Mając to na uwadze, jesteśmy w stanie odpowiednio zagospodarować przestrzeń w sali treningowej i dobrać optymalne wymiary ławeczki.

3. Maksymalne obciążenie ławki

To kolejny aspekt, jaki należy wziąć pod uwagę, kupując sprzęt, jakim jest ławka do ćwiczeń ze sztangą (gryf). Obciążenia maksymalne określane są przez producentów i te dane możemy z łatwością sprawdzić, aby wiedzieć, ile wytrzyma nasza ławeczka. Te wartości są różne, podobnie jak różne są potrzeby trenujących. Kupując ławeczkę do domu i znając własne potrzeby treningowe, jesteśmy w stanie dopasować wytrzymałość ławeczki do siebie. Wyposażając jednak profesjonalną salę treningową, warto zakupić ławkę, która wytrzyma duże obciążenia. Takie rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne – w końcu będziemy gościć osoby o różnej masie, preferencjach treningowych i sile mięśni. Na rynku dostępne są ławeczki wytrzymujące masę nawet do 750 kg.

4. Materiał i producent

To już ostatni czynnik, który warto sprawdzić przed zakupem. Przede wszystkim nie opłaca się kupować najtańszego sprzętu – materiał może szybko się przedrzeć lub nieestetycznie wytrzeć, gdy z ławeczki będzie korzystało codziennie sporo osób. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku komercyjnych siłowni, ale nie tylko. Kupując ławkę jedynie na własne potrzeby, również postawmy na jakość i sprawdzonych producentów. Tak, aby były solidne, wytrzymałe, wykonane z dbałością o każdy szczegół i z użyciem materiałów wysokiej jakości.

To już wszystkie aspekty, na które należy zwrócić uwagę, kupując ławeczkę. Aby wybrać tę, która bezusterkowo będzie służyła latami, zapraszamy do kontaktu! Z przyjemnością pomożemy w podjęciu decyzji!

pixel