Maszyny czy wolne ciężary – co najlepiej wykorzystać w treningu?

2022-04-30

Chodzenie na siłownię to coraz popularniejsza praktyka. W tym miejscu można skorzystać z różnego rodzaju przyrządów. Są to m.in. maszyny oraz wolne ciężary. Które z nich sprawdzają się lepiej? Poznaj porady dla początkujących i zaawansowanych.

Maszyny czy wolne ciężary – dla początkujących

Osoby początkujące mogą mieć problem z wyborem pomiędzy wolnymi ciężarami a maszynami. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest jednak druga opcja. Ćwiczenia na maszynach treningowych są dość proste, a na urządzeniach znajdują się precyzyjne opisy poprawnych ruchów wraz z obrazkami. Podczas pierwszych treningów warto postawić na już gotowe rozwiązania, a z czasem wprowadzać zupełnie nowe ruchy, angażujące pozostałe partie mięśni. Wówczas doskonale sprawdzi się trening na wolnych ciężarach.

Ćwiczenia z wolnymi ciężarami pozwalają na rozwinięcie czucia mięśniowego i świadomości, która pozwala na późniejsze wykonywanie bardziej skomplikowanych ruchów. Podczas doskonalenia tych umiejętności znacznie lepiej sprawdzają się wolne ciężary. Z tego powodu po tym, jak przyzwyczaisz się do siłowni i przełamiesz barierę psychologiczną, dobrym pomysłem jest uzupełnienie ćwiczeń na maszynach, w tym z wykorzystaniem sztangielek, sztang czy kettlebellsów.

Maszyny czy wolne ciężary – dla zaawansowanych

Jeśli jednak jesteś na poziomie zaawansowanym i już od wielu lat uczęszczasz na siłownię, wybór odpowiedniej metody ćwiczeń może być inny. Takie osoby zazwyczaj przyzwyczajają się do jednej techniki. Wśród nich zdarzają się jednak ćwiczący, którzy korzystają zarówno z wolnych ciężarów, jak i maszyn.

Wolne ciężary są nieocenione w kulturystyce. Pozwalają one na szybkie kształtowanie masy mięśniowej oraz przyrost siły. Aktywują więcej włókien mięśniowych niż maszyny. Bardzo często takim ćwiczeniom towarzyszą m.in. przysiady. Oznacza to, że w trakcie stosowania wolnych ciężarów można szybciej redukować tkankę tłuszczową. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia chronią mięśnie przed katabolizmem w sytuacji, gdy przyjmujesz zbyt mało kalorii.

W przypadku zaawansowanych miłośników siłowni wolne ciężary są podstawą ćwiczeń, a maszyny – ich uzupełnieniem. Trening na maszynach daje zupełnie inne możliwości uzyskiwania napięcia mięśniowego. Wymaga jednak pewnej świadomości, dlatego najlepsze efekty przynosi u osób już umięśnionych. Maszyny mogą być wykorzystywane jako rozgrzewka, ze względu na fakt, że ćwiczenia na nich przeważnie są łatwe do wykonania. Stabilna pozycja i powtarzalne ruchy pozwalają bowiem na odpowiednie rozgrzanie mięśni i stawów, a także przyzwyczajenie ich do zwiększającego się obciążenia.

Wolne ciężary czy maszyny?

Wybór odpowiedniego treningu zależy więc od potrzeb i stopnia zaawansowania danej osoby. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest łączenie obu technik, choć nie wszyscy decydują się na taką opcję. Bez względu na wybraną opcję warto pamiętać o prawidłowym sposobie wykonywania ćwiczeń. Będą one nieco inne u osób zaawansowanych i początkujących, jednak zawsze powinny być bezpieczne.

pixel