Jak korzystać ze sprzętów na siłowni?

2019-08-26

Nowoczesny sprzęt treningowy, jaki mamy dzisiaj do dyspozycji podczas wizyt na siłowni, to naprawdę wiele możliwości ćwiczeń. Z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Jednak aby trening przyniósł oczekiwane rezultaty, udostępnione urządzenia sportowe – siłowe lub fitness – trzeba właściwie wykorzystać. W ten sposób unikniemy kontuzji i przeciążeń, a sam trening będzie bardziej bezpieczny i efektywny.

Trening siłowy a trening aerobowy – poznaj różnice

Zacznijmy od tego, że korzystając z siłowni, możemy wybrać różny sprzęt i tym samym różne rodzaje treningu. Podstawowy podział to trening siłowy i trening aerobowy. Czym się od siebie różnią?

Ćwiczenie aerobowe zmuszają nasze ciało do sporego wysiłku, ale nie maksymalnego. To raczej trening o umiarkowanej intensywności. Podczas niego tętno powinno wynosić ok. 130 uderzeń serca na minutę (co stanowi mniej więcej 65-70% wysiłku maksymalnego). Ćwiczenia aerobowe polecane są osobom, które chcą poprawić swoją kondycję, wysmuklićsylwetkę i zredukować wagę ciała, a jednocześnie nie chcą narażać się na kontuzje oraz przeciążenia organizmu. Jaki sprzęt będzie odpowiedni dla treningu aerobowego? To przede wszystkim:

 • Bieżnia– angażuje do wysiłku całe ciało, wszystkie mięśnie nóg i pośladków. Pozwala w ciągu 30 minut spalić do 260 kcal.

 • Stepper – wymusza ruch naśladujący wchodzenie po schodach. Angażuje mięśnie nóg, pośladków, brzucha i pleców. Pozwala spalić ok. 250 kcal w ciągu 30 minut treningu.

 • Narciarz biegowy / orbitrek / rower eliptyczny– angażuje całe ciało, a przy tym nie obciąża stawów. Ćwiczenia pozwalają spalić od 250 do 300 kcal w ciągu 30-minutowej sesji treningowej.

 • Rowerek stacjonarny– idealny dla osób z nadwagą i początkujących sportowców. Pozwala spalić ok. 150 kcal podczas 30 minut treningu o umiarkowanym stopniu intensywności.

Jeśli z kolei oczekujemy treningu, który zmobilizuje nasze ciało do maksymalnego wysiłku, a jednocześnie pozwoli nam sukcesywnie budować masę mięśniową – w takim wypadku warto postawić na ćwiczenia siłowe. Trening siłowy polecany jest osobom „na wyższym stopniu wtajemniczenia”. Czyli tym, które już jakiś czas trenują i ćwiczenia aerobowe zdążyły już poprawić ich ogólną kondycję oraz wydolność organizmu. Sprzęt siłowy, który pozwoli nam realizować efektywny trening to przede wszystkim:

 • motyl – angażuje mięśnie pleców i klatki piersiowej,

 • suwnica – maszyna na nogi, angażuje mięśnie ud, łydek i pośladków,

 • ławka do brzuszków

 • sztanga w leżeniu, wzmacniająca mięśnie ramion, klatki piersiowej, rąk i pleców,

 • atlas do ćwiczeń– łączy funkcjonalność kilku różnych maszyn do ćwiczeń. Trenując na atlasie, możemy kształtować wszystkie partie mięśni.

Jak poprawnie korzystać z bieżni?

Jeśli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z ćwiczeniami lub zależy Ci przede wszystkim na poprawie kondycji i uzyskaniu smukłej sylwetki, bieżnia elektryczna to sprzęt treningowy, która sprawdzi się idealnie. Jak ćwiczyć na bieżni, aby trening był bezpieczny i przyniósł oczekiwane rezultaty?

Przede wszystkim zacznij od ustawienia odpowiedniego, dostosowanego do Twoich możliwości tempa. Z pewnością pomoże Ci w tym ktoś z pracowników siłowni. Taśma przesuwająca się pod nogami umożliwi Ci trening. Odpowiednio chodzenie lub bieganie w wybranym tempie. Jeśli bieżnia, jaką proponuje siłownia lub sklep, w którym zaopatrujesz się w sprzęt sportowy, posiada funkcję regulacji nachylenia, możesz trenować, imitując spacer lub bieg pod górkę.

Ćwiczenia na orbitreku – wykonuj je właściwie

Orbitrek to urządzenie, które umożliwia trening polegający na chodzeniu. Przy czym w tym przypadku stopy trzymamy na pedałach. Ruch, jaki wykonujemy, przypomina nieco ten podczas treningu na nartach biegowych lub w czasie uprawiania nordic walking. Ćwiczenia na orbitreku nie obciążają stawów. Jednak skłaniają do wysiłku praktycznie całe ciało. Głównie mięśnie nóg, pośladków, ramion i tułowia, wpływając przy tym pozytywnie na nasz układ oddechowy i układ krążenia.

Aby trening na orbitreku przebiegał poprawnie, pamiętaj o dostosowaniu tempa do swoich indywidualnych możliwości. Dodatkowo pamiętaj o zachowaniu właściwej postawy, tj.:

 • łopatki nieco ściągnięte ku środkowi pleców,

 • głowa uniesiona – należy patrzeć przed siebie,

 • napięte mięśnie brzucha,

 • praca rąk – chwytając ruchome rączki, przy zaangażowaniu mięśni rąk i pleców (nie należy odchylać ciała na boki).

Rower stacjonarny – wykorzystaj jego możliwości

Rowery stacjonarne imitują prawdziwą jazdę na rowerze. Ich przewaga polega m.in. na tym, że planów treningowych nie pokrzyżuje nam np. deszczowa pogoda. Rowerek stacjonarny umożliwia skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej oraz wyraźne wzmocnienie mięśni nóg i pośladków. Dostosowując tempo treningu, możemy wybrać pomiędzy jazdą rekreacyjną a intensywnym wysiłkiem fizycznym „na maksa". Ważne jednak, aby przed rozpoczęciem ćwiczeń odpowiednio ustawić wysokość siodełka i kierownicy oraz ustalić optymalny opór, jaki będą stawiały pedały. Spróbuj odpowiedniego treningu dla siebie! Poprawi on nie tylko Twój wygląd, ale i samopoczucie.

pixel